Wellness

Co je to wellness?
Položili jste (si) někdy tuto otázku? Wellness se pomalu stalo slovem, které všichni už někdy slyšeli, ale nikdo moc netuší, co znamená. Wellness totiž nejsou (jen) výřivky a masáže. Co to tedy wellness je?


Podle amerického National Wellness Institutu je wellness „aktivní proces, v jehož průběhu si člověk uvědomuje a dělá rozhodnutí vedoucí k úspěšnější existenci“. Don Ardell tvrdí, že „wellness je v první řadě volba, kdy člověk převezme zodpovědnost za kvalitu svého života – začíná to vědomým rozhodnutím, že chceme žít zdravě. Wellness je způsob myšlení, predispozice k tomu, aby člověk přijal sadu klíčových principů v různých oblastech života, které vedou k vyšším úrovním wellness a k životní spokojenosti.

Jediná definice wellness neexistuje

Není jedna, všemi odsouhlasená definice wellness. Odborná literatura se ale shoduje, že wellness je multidimenzionální a v čase proměnlivé, tedy že zahrnuje mnoho vzájemně propojených témat, která se v průběhu lidského života postupně mění a vyvíjí. Tak jako se mění a vyvíjí samotný člověk.

Pět definic postačí

Základy dnešního wellness položil John Travis a v kurzech pracujeme s jeho myšlenkami a metodami. Proto nemůžeme vynechat ani jeho definici, respektive jeho pět definic, které vám dají lepší představu, co to wellness je:

  • Wellness je volba – rozhodnutí, které uděláte na cestě za optimálním zdravím.
  • Wellness je způsob života – životní styl, který si zvolíte k dosažení vaší nejvyšší možné pohody.
  • Wellness je proces – není žádný konečný stav, zdraví a štěstí jsou možné v každém okamžiku, teď a tady.
  • Wellness je účinné vedení energie – energie, kterou přijímáte z okolního prostředí, která se ve vás přemění a dále působí na okolní svět.
  • Wellness je integrace těla, duše a ducha – vše, co děláte, myslíte si, cítíte a v co věříte, má vliv na váš zdravotní stav.
  • Wellness je milující přijetí sebe sama.

 

Wellcome se zabývá 12 dimenzemi wellness

dimenze wellness CZWellcome následuje koncept wellness Johna Travise, který tak široké téma, jako je zdraví a wellness, dělí do dvanácti dimenzí.

Na rozdíl od mnoha dalších modelů wellness, v tomto případě se nejedná o široce vymezená a abstraktní témata. Těchto 12 témat má ve svém životě každý – dítě, manažer i babička musí dýchat, hýbat se, navazovat blízké vztahy a přátelství a vnímat smysl toho, co dělají (a mnoho dalšího).

 

Jak je na tom vaše wellness?

Jak se vám vede v jednotlivých dimenzích? Ruku na srdce, nikdo nemá takto plně barevné a rozvinuté kolo jako je na obrázku. V každou chvíli se nám v některých dimenzích daří lépe, v některých hůře.

Zjistěte, jak na tom jste a začněte dělat první kroky k lepšímu životu už dnes. Na našich kurzech si můžete udělat Wellness Inventuru, která vám pomůže se podívat na všechna výše uvedená témata a uvědomit si, jak na tom teď jste.

Udělejte si Wellness InvenTURU 

Zlepšete své wellness!

Jednotlivé dimenze však nejsou oddělená témata, která by stačilo jednoduchými triky zlepšit a za chvíli byste byli zdraví a spokojení jako rybičky (ve vodě). Tak jednoduché to není. Stavte se na některý z našich seminářů, kde se dozvíte, jak jednotlivé dimenze souvisí s vaším zdravím. Nebo se zapište do kurzu, ve kterém s vám zkušení lektoři projdou jednotlivé dimenze a společně tak začnete svou cestu k lepšímu životu.

wired for dating Connecticut


Wellness je téma na celý život

Wellness totiž je život. A protože chceme, aby náš (a váš) život trval dlouho, připravujeme pro vás dostatek čtení na celou tu dobu. Pravidelné články na našem blogu, mormon girlz porn a dalších sociálních sítích, ve kterých pro vás zachytáváme, co se k tématu wellness a zdravého a dobrého života zrovna děje. Chceme vám poskytnout dostatek informací a inspirace k tomu, abyste i vy začali žít zdravě, dobře a spokojeně.

Resources