Zubštejn času – letní wellness festival, kde čas běží jinak

Uprostřed lesů a hájů na Vysočině, nedaleko Bystřice nad Pernštejnem, stojí na vrcholku kopce zřícenina hradu. Ta na jeden srpnový víkend ožívá a do jejích hradeb se vrátí lidé. Letos o víkendu 9.-11. srpna se zde konal letní festival s přídavkem „wellness“. Festival už proběhl, ale kousky z jeho programu si můžete dopřát i dnes. Ochutnávku najdete v tomto článku.

Zubštejn je místo, kde čas běží trochu jinak

Zubštejn času je festival, který vznikl v roce 2015 jako setkání přátel na krásném místě a tato filosofie se s festivalem nese dodnes. „Zubštejn je zřícenina hradu, zapomenutá lidmi a obklopená lesy, která nás okouzlila a kam chceme vrátit život a radost. Setkávají se tam lidé, kterým záleží na jejich okolí, přírodě, jsou zodpovědní a aktivně se zapojují do zlepšování kvality života okolo sebe,“ říkají festivalové webové stránky a organizátoři by se pod to podepsali skoro vlastní krví. Vím dobře, že to není přehnané tvrzení. Jsem totiž jedním z nich.

Organizovat letní festival, to není brigáda ani práce na plný úvazek. To je poslání, které si vás někde v nestřeženou chvíli najde, vyzve vás k tanci. Když jsem tehdy se Sabi seděla v kavárně a přišla tato nabídka, bylo mi jasné, že už není jiné cesty než kupředu, středem, vstříc všemu tomu, co organizování festivalu obnáší. Je to něco mezi tančením valčíku a rock’n‘rollu.

Při přípravách Zubštejnu času jsem zjistila, že čas opravdu může běžet jinak. Hodiny příprav se rozplývají ve chvíli kdy, kdy se kolem hradu rozezní Marthyho hudba, začne se roztáčet první pivo a z lesa začnou přicházet lidi se známými tvářemi a milými úsměvy. V tu chvíli se čas jakoby zastaví.

Letošní Zubštejn času byl čtvrtým ročníkem a za jeho vznik i udržování při životě moc děkuju Sabi Jelínkové, která pro festival doslova dýchá a vdechuje mu život. Společně se Zbyňkem Banánem Hankem stáli u zrodu myšlenky přizvat k původními setkání přátel u ohně ten pořádný oheň (na prvním setkání oheň prý nebyl), a k tomu pár kapel a známých, co dělají, umí nebo vědí něco zajímavého a rádi se o to podělí.

A tak jsme se do týmu přidaly Simi a já. Simi Kumpanová je královna backstage, která/kterou miluje skoro každá česká kapela, a proto se stará o hudbu. A já skládám dohromady workshopovou scénu festivalu, a proto vás můžu nechat nahlédnout do zákulisí a nabídnout vám střípky letošního „wellness ročníku“.

Co dělá festival wellness festivalem?

Zubštejn je jedinečný zejména svým místem. Kdo tam byl, ten mi jistě dá za pravdu, že když po příkré lesní cestě s batohem na zádech vyšplháte na vrcholek kopce nad Pivonicemi a před vámi se zjeví slavobrána, která vás vítá na festivalu, je těžké odolat nutkání a zavolat: „Miláčku, jsem doma!“

(Více fotkek z festivalu najdete na Facebooku.)

Klidná atmosféra místa je doplněná rytmy dobré hudby, kterou letos byli například hudebník Martin Binder, kapely Noir Voir, Koně a prase, Zrní, 1flfsoup a daší. K tomu se o dobré jídlo a pití starali ArtBar Druhý pád, Green leaves, Pokrmelec a Teabus. Uprostřed toho stojí pod Zubštejnem, hned vedle hlavní stage, obelisk s jelenem, jako takový symbolický středobod všeho dění. Od něj najdete jednoduše cestu ke stanu, na toitoiku nebo k ohni, kde si opečete špekáček...

To zní, jako bych vás zvala na další ročník, že? Mno, to taky, ale pro teď si takto můžete představit kulisy, ve kterých probíhal víkend plný wellness.

Z hlavní stage je parádní výhled na hrad, a v jeho komnatách a podhradí a všude kolem v dochozí vzdálenosti se letos dělo to wellness. A jak to tedy vypadalo? Takto:

 

(Na www.zubstejncasu.cz najdete Line-up v plném rozlišení a kráse.)

Pro vás, kdo nečtete automaticky mezi řádky, wellness bylo ústřední myšlenkou dramaturgie festivalu. Celý jsme ho připravovali tak, aby tam bylo lidem dobře, a aby kromě dobré hudby a jídla, v programu naši i něco výživného pro mysl, duši, komunitu i ten svět kolem. A aby z toho festivalu bylo dobře nám i hradu samotnému.

Proto program obsahoval kromě zábavy na koncertech i pohyb v praktických workshopech v teepee i v lese pod hradbami, nové myšlenky v přednáškách, příběhy v diskusích a mnohé další zážitky ve volných chvílích mezi tím. Cílem bylo navzájem se inspirovat v tom, jak vidět a dělat věci více “spolu” a jak si všímat jedinečných míst a chvilek jako je třeba sledování západu slunce z hradu. 

Do programu festivalu se mohl zapojit každý, ať už jako umělec, dobrovolník organizátor, nebo návštěvník, který v Open Space nabídl vlastního diskusi, workshop nebo jam. Proto patří velký dík také těm mnoha lidem, kteří festival tvořili s námi, pomáhali nám jej uprostřed lesa vybudovat, vyzdobit i uklidit. Taky těm, kteří s úsměvem vítali návštěvníky na infostánku, obsluhovali na baru nebo se chytli příležitosti a v hradních komnatách uspořádali nějaký program.

Díky, díky, díky!

Wellness inventura na hradě

A aby to wellness přeci jen neuniklo mezi řádky, na dvanácti význačných místech festivalu byly umístěny stanoviště wellness inventury. Tu možná znáte k některého z mých workshopů. Jedná se o formu dotazníku, ve kterém si hodnotíte, jak dobře se vám teď vede v různých tématech týkajících se spokojeného, zdravého a radostného života. Výsledkem je pak wellness kolo, které pro návštěvníky Zubštejnu času bylo pozvánkou nebo inspirací, co konkrétně si na festivalu užít, dozvědět se nebo vyzkoušet.

Asi velmi dlouhý text by nyní následoval, kdybych vám tu vypsala, jak moc spokojená jsem byla, když jsem zahlédla někoho postávat a se zaujetím pročítat některé ze stanovišť. Wellness v praxi to bylo! Takže díky vám, kdo jste přišli na páteční i nedělní workshop, kde jsme se o inventuře, kolech i wellness obecně bavili. Bylo mi ctí s vámi sdílet a od vás slyšet, co wellness inventura odhalila za témata a otázky. Ještě teď se usmívám.

Kousky wellness s sebou domů

Bylo to hlavně v nedělním workshopu, kde jsme se společně bavili o tom, jak si ten skvělý pocit z víkendu nenechat utéct, ale naopak si kousky toho wellness s sebou odnést domů a do dalších dní. Aby se z dobrého pocitu nestala jen milá vzpomínka, je třeba praktikovat a žít!

Ať už jste tedy na festivalu byli nebo nebyli, pro inspiraci přikládám rozšířenou verzi programu, která vás navede za našimi lektory, se kterými se můžete dále potkávat.

(Seznámit se s nimi můžete i na fotkách z workshopů.

Wellness na hradě

 • Wellness není jen o tom se někde válet ve vířivce. Naopak! Inventura vás provede různými zákoutími Zubštejna, kde prozkoumáte 12 témat, která stojí za pozornost, pokud chcete něco/sebe/svět trochu změnit k lepšímu.
 • redtube cuckold

Ranní yoga a meditace

 • Jak se na svět kolem nás podívat z nadhledu? Zkuste si ráno na hradě protáhnout tělo při józe, osvěžit ospalou mysl meditací a svět v podhradí hned bude vypadat lépe. Ranní lekcí a meditací vás provedou lektorky studia Yoga Lokah.
 • redtub abmahnungen

Procházka po hradu Zubrsstayn

 • Zážitková procházka časem a krajinou Zubštejna s Honzou Látalem (Natural Spirit). Rozhlédneme se po okolí a pokusíme se pochopit souvislosti charakteru krajiny a historie místa. Pozorováním přítomnosti zaslechneme ozvěny minulosti.
 • Vyrazte na další procházku krajinou.

Lelkování v síti

 • Sociální sítě jinak? Lelkuje.me jsou spolek, který plete houpací sítě a ve spolupráci s různými iniciativami po celé zemi je věší v parcích pro odpočinek kolemjdoucích. Přijďte si na workshop uplést vlastní síť.
 • Pomozte plést sociální sítě.

Laboratoř kontaktní improvizace

DanceMandala

 • Pokud vás sezení na meditačním polštářku neláká, protože prostě potřebujete více akce pak je DanceMandala praxí právě pro vás. Meditací pohybem vás provede Šárka Martínková.
 • Vyrazte na některou z dalších lekcí v Brně.

Výroba barefoot

Supercharada

Pojďte si (za)hrát!

 • Pojďte se zasmát, zablbnout si a (za)hrát! V prostoru, kde je všechno možné a kde můžete být zahloubaným plameňákem, nadšenou prodavačkou jahod i parným létem! Se Zuzkou Hájkovou si vyzkoušíte základní techniky improvizačního divadla a společné tvoření.

Nadace Via

 • Umění žít spolu. To je, oč tu běží. Nadace Via podporuje skupiny, které zlepšují život ve svém okolí, proměňují veřejné památky, organizují sousedské slavnosti... Společně s Nadací si popovídáme, co je živá komunita, proč dobré ji budovat a pečovat o vzájemné vztahy v sousedství. 
 • Podpořte své okolí nebo podpořte Nadaci Via. Obojí se počítá.

Rezi.dance v lese

Příběh Zubštejn času

 • Zubštejn Času 2019 je již čtvrtý ročník festivalu. Co spojuje ty, kteří se na festival vracejí, s těmi, kteří jsu tu poprvé? Co pro vás Zubštejn znamená, čím vás přitahuje? Přijďte se podělit o svůj příběh s ostatními. Sdílením nás provedou Eva Dittingerová a Helena Kosková, které facilitují Council v brněnské Šišce a Council v pražské Vážce.
 • Přisedněte do kruhu. Councily v Brně jsou od září vždy jednou za měsíc.

Tibet - mýty opředená krajina

 • O Tibetu slyšel každý, málokdo ho ale navštívil. Co o tomto horském kraji uprostřed Asie je pravda, co není, a proč se sem vydat či nevydat? Fotky ukáže a poví Vojta Lokša, byl v Tibetu vícekrát a přirostl mu k srdci. 
 • Vyrazte s Vojtou na cestu na druhou stranu světa.

Replug me

Tiny Home

Open space

 • V opuštěných komnatách hradu Zubštejna je dost místa na velké i malé myšlenky. Podělte se s ostatními o to, co umíte nebo co se vám honí hlavou. I letos otevřeme na hradě tzv. Open space, tedy otevřený prostor, kde můžete sdílet něco zajímavého. Workshop, diskusi, báseň, ticho…
 • Sdílejte, co umíte a víte. Kdykoliv a kdekoliv to poslouží.

Autorské čtení poezie

 • David alias Roztok bude prezentovat místy neonově až fluorescenčně, jindy zamlženě až potemněle laděné verše ze své zbrusu nové rukopisné knihy. Dotkneme se sociálních témat, snů o vzájemné rovnosti, nutnosti respektu k přírodě, enigmatických sudeb budoucnosti a možná začnou i z nebe padat jahody.
 • Napište si vlastní báseň či ódu. Stačí tužka, papír a ticho.

Západ slunce s bledě-modrou tečkou

 • Bleděmodrá tečka o velikosti ⅓ pixelu, tak se jeví naše planeta na fotografii, kterou pořídila sonda Voyager 1 za vzdálenosti šest miliard kilometrů od Země. Nad tímto bleděmodrým světlem se stojí za to zamyslet, o tomto kousku kamene má smysl mluvit při západu slunce.
 • Západ slunce je na obloze, bleděmodrá tečka tady a když ji chcete na triku, klikejte tu.

Mint Market

 • Zubštejn času je letní wellness festival na kterém je dobrá hudba, zajímavé workshopy, skvělí lidé a letos i MINT Market, trh se svěží módou, šperky a doplňky. Zubštejn času létu prostě sluší!
 • Termíny dalších Mint marketů najdete tady.

Silent stage

 • V lese je ticho, a to prý léčí. Ale na Zubštejně hraje skvělá hudba. Co s tím? Letošní festival má i svou Silent stage, která bude, co by kamenem dohodil od centra festivalu, přesto vás pozve do ticha lesa, kde můžete načerpat síly na další zajímavý workshop nebo koncert.
 • Svou vlastní silent stage máte kdekoliv tam, kde je ticho. Stačí se zaposlouchat.

 

Zubštejn času 2020

Zubštejn času 2019 před chvílí skončil. Teď je čas dát organizátorům i hradu chvíli oddech, ale krása, dobro ani wellness nekončí nikdy. Chvilku se o ně postarejte zase vy a na Zubštejně času 2020 se zase sejdeme?

Více info bude ve správnou chvíli tu: http://zubstejncasu.cz/

Článek napsala Jana Stará


1 komentáře

 Helenpet 

Zdraví. Where I can download XEvil for free on your website? Mám informace od vaší podpory. XEvil je opravdu nejlepší program pro captcha řešení, ale já potřebuju nejnovější verzi. Dík.


Podělte se o svůj názor